Loading...
Apache

Apache HTTP Sunucusu nedir?

Apache, GNU lisanslı yani açık kaynak kodlu bir sunucu programıdır.

Unix, GNU, FreeBSD, Linux, Solaris, Novell NetWare, Mac OS X, Microsoft Windows, OS/2, TPF, ve eComStation işletim sistemleri üzerinde çalışabilir.

Genelde her ay yenilenerek yeni sürümleri dağıtılmaktadır. World Wide Web’in genişlemesinde ve yayılmasında anahtar rol oynamıştır.

Nisan 1996′dan bugüne Apache İnternet’teki en yaygın web sunucusu olmuştur. Haziran 2008 itibarıyla Netcraft ‘ın 172,338,726 web sitesinden bilgi toplayarak yaptığı araştırmaya göre İnternet’teki sitelerin yüzde %49.12′si Apache kullanmaktadır ki bu değere de Kasım 2005′teki %70 civarındaki tarihi tepe noktasından aşağı inerek gelinmiştir.

Netcraft’ın sitesindeki grafiğe bakıldığında Apache kullanımındaki bu düşüşün Microsoft sunucularının kullanımının artmasından kaynaklandığı netleşmektedir. Yine Netcraft’ın sitesinden, Google ‘ın kendi web sunucusu olan GWS (“Google Web Server”) ‘ın da yaklaşık son bir yıldır ciddi bir çıkış içerisinde olduğu görülmektedir. GWS ‘nin “server header” ‘ları geliştirilerek derlenmiş bir Apache olduğu doğrulanmıştır.

GWS ‘nin oran olarak yükselmesinin sebebi olarak ise zaten çok sayıda sunucuya sahip Google’ın GWS kullanmaya başlamış olduğu düşünülmektedir. Güçlü, sağlam, yetenekli ve esnek bir http (web) sunucusudur. Apache Software Foundation (ASF) tarafından geliştirilir. ASF, Apache yazarları tarafından 1999′da yazılım için yasal bir şemsiye olması için oluşturulmuştur.

Açık kaynak kodlu bir yazılımdır, lisansı ücretsizdir. Yazılım firmaları, kurumlara verdikleri hizmetten (kurulum, teknik destek, vb) kazanç sağlarlar. 1995′ten beri geliştirilmektedir. Son sürümü 1.3.22′dir. Yapısal değişikliklerin yapılacağı Apache 2.0′ın geliştirilmesi hala devam etmektedir, beta aşamasındadır.

Apache web sitesinin yansısı httpd.apache.org adresindedir.

İnternette Sunucu Kullanımı

Internetteki web sitelerinin %60′ı Apache üzerinde çalışmaktadır. Apache, en yakın rakibi Microsoft’un web sunucularının 3 katı pazar payına sahiptir. Web sunucular arasındaki bu oran, son iki yıl içerisinde %1-2 civarında oynamalarla sabit kalmıştır. Ekim 2001 itibarıyla 19 milyonun üzerinde web sitesi Apache kullanmaktadır.

 Apache’yi kim/kimler kullanıyor?

Türkiye’de Web siteleri Apache üzerinde çalışan farklı sektörlerden birkaç kurum :

Cumhurbaşkanlığı

Turkcell

Migros

Garanti Bankası

Sabah Gazetesi

Sabancı Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

AGB Anadolu Ajansı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası

 

Yurt dışında

Web siteleri Apache üzerinde çalışan farklı sektörlerden birkaç kurum :

Oracle

Mercedes-Benz

Ericsson

Amazon

Compaq

BBC

Hewlett-Packard

Icq

Financial Times

APACHE’NİN UPTIME ORTALAMASI

Netcraft’ın 08/11/2000 itibarıyla en yüksek uptime’a sahip 40 sunucu sıralamasında :
27 tane Apache sunucu
12 tane iPlanet sunucu
1 tane ZServer sunucu
En yüksek uptime’a sahip Apache sunucu 488 gündür çalışıyor.

Uptimes Project verilerine göre, 2500 kayıtlı Linux sunucunun ortalama uptime süresi : 67 gün

1200 kayıtlı Windows sunucunun ortalama uptime : 16 gün

 APACHE’NİN AYARLANMASI

Apache’nin kurulum sonrası tüm ayarları httpd.conf ayar dosyasından yapılmaktadır. Kurulu Apache’nizin olası httpd.conf yerleri :

/etc/httpd/conf/httpd.conf

/usr/local/apache/conf/httpd.conf

/var/lib/httpd/conf/httpd.conf

/home/httpd/conf/httpd.conf

find . / -name ‘httpd.conf’