+90 533 22748 51 osman@duruajans.com

PHP Hypertext Preprocessor

PHP, özellikle Web için tasarlanmış olan, sunucu taraflı çalışan bir script dilidir. 1994 yılında Ramus Lerdorf tarafından oluşturulmuş ve günümüze kadar bir çok kişi tarafından geliştirilerek beş kez güncellenmiştir.

Ocak 2013 itibariyle 244 milyondan fazla web sitesi PHP ile çalışırken, 2.1 milyon web sunucusunda PHP kurulumu bulunmaktadır.

PHP kodları PHP işleme modülü bulunan bir web sunucusu tarafından yorumlanır ve çıktı olarak web sayfası üretilir. Bu kodlar veriyi işlemek üzere harici bir dosyaya kaydedilerek çağırılabildiği gibi doğrudan HTML kodunun içine de gömülebilir. PHP zaman içinde bir komut satırı arayüzü sunacak şekilde evrilmiştir, PHP-GTK yardımıyla grafiksel masaüstü uygulaması geliştirmek de mümkündür

Güncel istatistikleri, PHP kullanım istatistikleri sayfasında görebilirsiniz.

PHP, Açık Kaynak (Open Source) tabanlı bir üründür.
Yani kaynak koduna erişebilir, bunu hiçbir ücret ödemeden kullanabilir, değiştirebilir ve yeniden dağıtabilirsiniz.

PHP, kelime anlamı olarak ilk dönemlerde Personel Home Page (Kişisel Ana Sayfa) anlamına geliyordu.
Ancak GNU adlandırma standartlarıyla uyumlu olacak şekilde PHP Hypertext Preprocessor olarak değiştirildi.

Şu anda stabil olarak kullanılan en son sürümü PHP 5.6.2′dir.

PHP’nin ana sayfasına http://www.php.net/ adresinden erişebilirsiniz.

PHP ile HTML sayfalarınıza, her zşyaret edildiklerinde çalıştırılacak şekilde PHP kodlar gömebilirsiniz.  Böylece statik tabanlı sayfalar yerine, dinamik olarak kullanabileceğiniz, yönetebileceğiniz, ziyaretçileriniz ile daha rahat iletişim kurabileceğiniz sayfalar oluşturabilirsiniz.

PHP, popüler işletim sistemlerinin hepsiyle çalışabilmesi, yüksek performansa sahip olması, bir çok farklı veritabanına sistemini kullanabilmesi, geniş kütüphane seçeneği vb özellikleri kullanılabilirliği ve popülaritesi oldukça yüksek olan bir script dilidir.